Jak urządzić mieszkanie pod wynajem – 5 porad!

Rynek nieruchomości rośnie w siłę. Szczególnie w Krakowie patrząc na ceny wynajmu mieszkań można spaść z krzesła.. Dla wielu osób to szansa na dobry zarobek. Mając mieszkanie i wynajmując je mamy comiesięczny zysk w postaci kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych.

Niektóre mieszkania wynajmują się z dnia na dzień, a niektóre miesiącami stoją puste. Dlaczego tak się dzieje? Oprócz oczywiście kwestii ceny i innych elementów z tym powiązanych ważny jest wygląd mieszkania i ogólne odczucia, jakie wzbudza w potencjalnym najmującym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie takiego mieszkania. Oczywiście z pomocą przychodzi tu Architekt Wnętrz. Coraz więcej osób zwraca się do naszej pracowni z prośbą o zaprojektowanie mieszkania właśnie pod wynajem, ponieważ są świadomi, że koszty poniesione na początku szybko im się zwrócą. Co jest ważne w przypadku projektowania pod wynajem? Przede wszystkim budżet. Niestety wiele osób myśli, że projektując mieszkanie pod wynajem może dać najtańsze materiały, a ich dobór nie ma znaczenia. To nieprawda i w przypadku mieszkań pod wynajem jest to jeszcze bardziej istotne.

Oto elementy, o których należy pamiętać projektując mieszkanie pod wynajem :

1. STYL PRZYJAZNY KAŻDEMU

Gdy w grę wchodzi projekt mieszkania pod wynajem starajmy się nie projektować go w stylu
mocno dominującym. Pamiętajmy, ze nie każdy czuje się dobrze w stylu glamour, a ktoś woli
zdecydowany loft. Aby zapewnić sobie jak największe grono chętnych wynająć nasze mieszkanie musimy urządzić w stylu nowoczesnym, przytulnym, bez mocnych akcentów. Nie oznacza to oczywiście, że mieszkanie musi być szare i nijakie.

2. STONOWANA KOLORYSTYKA

Projektując mieszkanie pod wynajem warto pamiętać, że nie wiemy kto się do niego wprowadzi. Być może będzie to kilku studentów, może młoda para z dzieckiem, a może starsza osoba potrzebująca swój kąt. Kolorystyka w przypadku takich przestrzeni musi być stonowana i raczej wpadać w odcienie bieli, szarości, beży itp. W przypadku gdy zdecydujemy się na użycie mocnych, kontrastowych kolorów możemy liczyć się z tym, że potencjalny najmujący powie nam, że mieszkanie jest ładne, ale nie wynajmie go gdyż np. bardzo nie lubi pomarańczowego. Decydując się na odważny kolor wybierzmy takie elementy, które łatwo można zmienić tj. poduszki, podkładki, kolorowe kubki itp. Przyciągną one uwagę najmującego już na etapie przeglądania zdjęć na portalu ogłoszeniowym!

3. FUNKCJONALNOŚĆ I UŻYTECZNOŚĆ

Mieszkanie pod wynajem rządzi się swoimi prawami. W jego przypadku musimy jeszcze większą uwagę skupić na funkcjonalności mieszkania. Jeśli my, jako właściciele, bardzo lubimy zabudową lodówkę, albo płytę gazową, warto pomyśleć czy te rozwiązania są odpowiednie dla osób, które będą tam mieszkać. Lodówka wolnostojąca będzie lepszym wyborem, gdy ewentualnie się zepsuje, ponieważ nie będzie problemu z jej wyciągnięciem, zaś gazowe kuchenki ciężko się czyści, stąd po kilku latach musimy liczyć się z jej wymianą. Takich przypadków jest bardzo dużo i kupując każdy z elementów wyposażenia musimy zadać sobie pytanie jaką rolę ma spełnić i jak długo ma nam posłużyć.

4. KWESTIA KOMPROMISU

Projektując mieszkanie pod wynajem nasz budżet jest zapewnie okrojony. Stąd musimy podzielić elementy wyposażenia wnętrz na te, które mają przetrwać wiele lat i być z dobrych jakościowo materiałów oraz te, które pewnie i tak się zniszczą i dość szybko trzeba będzie je wymienić. Elementami, których długo nie będziemy zmieniać jest na pewno kuchnia i łazienka. Ważne są też podłogi. Na nich nie możemy oszczędzać. Jeśli kupimy panele z najtańszej półki musimy liczyć się, że ich wymiana za jakiś czas będzie wymagała przeniesienia mebli, rozkręcania szaf itp., a po za tym idzie eksmisji wynajmujących na co najmniej kilka dni, co czasem może nie być możliwe do wykonania. Dlatego na elementach takich jak podłogi, płytki, armatura, meble w kuchni nie można oszczędzać. Jeśli nasz budżet topnieje możemy zdecydować się na tańsze lampy, zasłony, dodatki itp. Prędzej czy później będzie trzeba je i tak wymienić, bo zostaną poniszczone. Nie będzie to duży koszt, a ich wymiana nie będzie pracochłonna.

5. NIE MA ELEMENTÓW NIEZASTĄPIONYCH

Chcąc mieć gustownie urządzone wnętrze naszego mieszkania pod wynajem wcale nie musimy wydawać setek tysięcy. W dzisiejszych czasach jest wiele materiałów imitujących poszczególne elementy. Jeśli marzy nam się marmur na podłodze, możemy wybrać dobrą jakościowo polską firmę Tubądzin zamiast włoskiej, nowej kolekcji płytek. Blat drewniany możemy zastąpić okleiną z dobrą fakturą przypominającą drewno. Zamiast płyt betonowych na ścianę można użyć tynku. Możliwości jest wiele, a różnica będzie bardzo mocno odczuwalna w naszej kieszeni.

PODSUMOWUJĄC...

Mieszkanie pod wynajem rządzi się innymi prawami niż mieszkanie urządzane dla nas samych. Warto zastosować się do powyższych rad, a na pewno nasze mieszkanie wyróżni się spośród setek innych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *