5 wskazówek które pomogą Ci urządzić małe mieszkanie

Urządzenie wielkiego domu z pięknym ogrodem to trudna sprawa. Ale urządzenie małego mieszkanka, gdzie swoją rolę musi spełnić każdy kąt, ot, to dopiero nie lada wyzwanie!

Kiedy kupujemy mieszkanie trzydziestu-kilku metrowe, wiemy, że musi pomieścić wszystko. Projektując jego przestrzeń nie możemy sobie pozwolić na wielki stół dla całej rodziny licząc dwa pokolenia do tyłu. Stojąca lampa z ogromnym abażurem i ta gigantyczna, betonowa donica, którą tak bardzo spodobała nam się stojąc w kolejce w markecie budowlanym. Ahh jak pięknie wyglądałoby to w naszej wielkiej willi z base..zaraz, uświadamiamy sobie, że mamy tylko 35m2 i żadnej czarodziejskiej różdżki by tą przestrzeń powiększyć.

Projektując swoje małe M musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. KAŻDE URZĄDZENIE MA ZNACZENIE

Wybierając stół do jadalni, pamiętajmy, że musi on służyć do zjedzenia przez nas szybkiego śniadania, ale też dobrze, żeby miał możliwość rozłożenia kiedy przyjdą goście. Kanapa w salonie musi być piękna, ale też funkcjonalna. Możliwość jej rozłożenia w przypadku, gdy nie mamy do dyspozycji sypialni dla gości, będzie bardzo potrzebna. Jeśli do wyboru mamy piękne półeczki, na których możemy jedynie postawić świeczki zapachowe, lub pojemną komodę, do której możemy zapakować masę rzeczy, a na jej blacie położyć jeszcze kilka ozdób-wybierzmy tę opcję.

2. MINMALIZM Z MIEJSCEM DO PRZECHOWYWANIA

Projektując małe mieszkanie musimy liczyć się z tym, że każdy zbędny element będzie powodować efekt chaosu. Decydujmy się na pojemne szafy z( przeszklonymi lustrami, które wizualnie powiększą nam mieszkanie) głębokie półki, meble na pełną wysokość pomieszczenia. To pozwoli nam uniknąć ogólnego wrażenia nieporządku w mieszkaniu. Warto też pamiętać o wzorach i dodatkach, im bardziej krzykliwe i przykuwające uwagę, tym pomieszczenie będzie nam się wydawało mniejsze, ponieważ nasz wzrok będzie przykuty do tych elementów.

3. KOLORYSTYKA I STYL WIODĄCY

Kolorystyka w małym mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Jak powszechnie wiadomo jasne kolory ścian powiększają optycznie przestrzeń, ciemne ją zmniejszają. Przy niewielkich metrażach musimy postawić na wiodący kolor bieli, kremu, złamanej szarości itp. To nie oznacza jednak, że nasze mieszkanie musi być monotonne. Warto np. zrobić jedną ścianę w salonie w ulubionym odcieniu butelkowej zieleni, czy głębokiego granatu. Ten sam odcień może też pojawić się na ścianie w przedpokoju, czy zostać użyty w sypialni. Ważne, aby nie było tego go za dużo. W mieszkaniu o małym metrażu nie możemy pozwolić sobie na zbytnie łączenie różnych styli. Stawiajmy na motyw przewodni i trzymajmy się go we wszystkich pomieszczeniach

4. ANEKS KUCHENNY

Małe mieszkania w większości przypadków mają salon połączony z aneksem kuchennym. To dobre rozwiązanie przy niewielkich powierzchniach, a i w dużych domach coraz częściej się jest stosowany. Pamiętajmy, aby urządzić kuchnie maksymalnie funkcjonalną. Jeśli zostaje nam niewielka przestrzeń pod oknem, może warto zaprojektować tam wąską wyspę z barowym krzesłem na szybkie śniadanie i poranną kawę? Jeśli nasza łazienka ma mikroskopijne wymiary, a chcielibyśmy mieć wygodny prysznic, może da się wygospodarować w kuchni miejsce na pralkę? Ważne wtedy by dobrać taką, która będzie działać naprawdę cicho.

Urządzanie małego mieszkania 

5. ELEMENTY PRZYDATNE W MAŁYCH MIESZKANIACH

Kolorystyka

Małe mieszkania kochają jasną kolorystykę. Jeśli chcemy gdzieś poszaleć z odważmy kolorem, czy charakterystycznym dodatkiem możemy to zrobić np. w łazience. Jest to przestrzeń zamknięta od reszty mieszkania i w niej mogą dziać się cuda To samo dotyczy sypialni, choć w tym przypadku dobrze żeby służyła nam raczej do wypoczynku i nas wyciszała poprzez kolorystykę, lekkie dodatki, delikatne materiały itp.

Lustra

 Lustra powinny być na porządku dziennym przy małych metrażach. Zamiast wolnostojącego lustra warto zdecydować się na front szafy z lustrem, a w jego miejsce postawić wygodną komodę.

Jeśli nasze mieszkanie jest ciemne, warto postawić lustro w takim miejscu, aby odbijało światło słoneczne, dzięki temu mieszkanie będzie wydawać się jaśniejsze, a co za tym idzie i większe.

Sufity

Przy małych mieszkaniach, nie licząc tych w starych kamieniach, raczej wystrzegajmy się podwieszanych sufitów czy malowania ich na kolor inny niż biały. Każde podwieszanie sufitu, choć daje bardzo ciekawy efekt, wiąże się z jego obniżeniem, a to zawsze zmniejszy naszą przestrzeń. Postawmy na standardowe lampy , a i na wykonaniu i na materiale zaoszczędzimy.

Podsumowując...

Urządzanie niewielkiego mieszkania to naprawdę trudny orzech do zgryzienia! Wymaga dużej wyobraźni i zastosowania różnych, czasem nietypowych rozwiązań. Jednak pamiętajmy, że to my mamy czuć się dobrze w naszych czterech ścianach i wcale nie, małe mieszkanie nie oznacza nudnego mieszkania!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *